Yerli Makine Devlet Destekleri

Yerli Makine Devlet Destekleri

Üretim yapılabilmesi anlamında makinelere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan gücünün önemi nispeten azalmıştır. Bu nedenle de onlarca kişinin yapabileceği işleri makinelere tek başına yerine getirebilmektedir. Bundan sebep üreticilerin makine almaları ve üretim yapmaya devam etmeleri gerekmektedir. Ancak üretim yapacak makinelerin yurt dışından getirilmesi ve çok pahalı olması üreticilerin belini bükmektedir. Bu konuda üreticilerin ciddi zorluklar yaşadığını gören devlet yerli makine devlet destekleri adı altında bir hibe desteğini devreye sokmuştur. Bu sayede üreticilerin nefes alması amaçlanmaktadır.

Yerli makinelerde devlet desteği seçenekleri nasıldır?

Makinelerin yerli üreticilerden alınmasını sağlamaya çalışan devlet bu anlamda üreticilere teşvik etmektedir. Bunun için ise 1 milyon TL değerinde yerli makine satın alan üreticilere 300 bin TL değerinde finansman desteği sağlamaktadır. Yani alınan yerli makinelerin %30’unu kendisi ödemektedir. Bu sayede hem makine üreticilerinin hem de üretim yapan girişimcilerin yüzü gülmektedir. Yeni yılla birlikte bu alanda yapılan alımlardan devlet desteğinin %40’lara çıkacağını söyleyebiliriz. Bunun neticesinde ekonomide yerli makine devlet destekleri kaynaklı ciddi bir atılımın olacağını da belirtmek gerekir.

Hibe nasıl alınır ve şu an nerelerde uygulanmaktadır?

Hibe imkanından faydalanabilmek için ilk olarak devlete başvurmalısınız. Bunun için almak istediğiniz makinelerin özelliklerini ve üretim amacıyla kullanacağınız alanı belirtmek durumundasınız. Daha sonra ise devlet size destek verip vermeyeceğine karar vermektedir. Talebiniz olumlu karşılandıktan sonra ise KOSGEB aracılığıyla yerli makine devlet destekleri seçeneğinden yararlanmanız sağlanmaktadır. Şu an için bu imkan Gaziantep içerisinde uygulanmaktadır. Bu bağlamda ilgili milletvekillerinin Mecliste önerge vermesi neticesinde hayat geçen projenin yeni yılla birlikte yurdun dört bir noktasında uygulanması için harekete geçilmiştir. Bunun için gerekli altyapı çalışmaları hız kesmeden sürdürülmektedir. 2019 yılının ikinci çeyreğinde bu hedefin gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz. Bu sayede yerli makine kullanımın artacağı da aşikardır. Ayrı olarak başka hibe fırsatlarından yararlanmak için Bakanlıkların hibe destekleri bölümüne müracaat etmeniz lazım gelmektedir. Uygun görülürseniz geri ödemeli veya ödemesiz olarak bu kredi seçeneklerinden yararlanabileceğinizi hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir