KOSGEB 2019 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği

KOSGEB 2019 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği

KOSGEB, yatırımcıların elini rahatlatmak için her geçen gün farklı adımlar atmaktadır. Bu bağlamda ülke içerisinde en çok hibe desteği veren kurum olan özelliğini taşımaktadır. Üstelik tamamen devlet güvencesi altında çalışıyor olması proje sahiplerinin iştahını kabartmaktadır. Bunun için ise projelerini yılın her döneminde KOSGEB’e sunmaktadır. Bu bağlamda projeden ayrı olarak kişilerin makine ve teçhizat ihtiyaçları olabilmektedir. Bunların alınması için yeterli para kaynağına sahip olamayabilirler. Böyle durumlarda KOSGEB makine ve teçhizat kredi faiz desteği sağlamaktadır. Bunun neticesinde kurumlar üretmeye, kazanmaya ve kazandırmaya devam etmektedir.

Makine ve teçhizat kredi faiz desteği alma koşulları

Öncelikli olarak KOSGEB’in bu alanda ne kadar hibe verdiğinden bahsetmek gerekmektedir. KOSGEB makine ve teçhizat kredi faiz desteği bağlamında kurumlara 300 bin TL vermektedir. Bu paranın geri ödenmesi hususunda da üreticileri asla zor duruma sokmamaktadır. Öyle ki bu parayı verdikten sonraki 6 ay içerisinde istememektedir. Sonra ise kalan parayı faizsiz olarak 36 ay içerisinde eşit taksitler halinde talep etmektedir. Bu da aylık olarak 10 bin TL değerinde geri ödemenizin olduğunu göstermektedir. Kısa vadede bu parayı ödemekte zorlanan kişilere devlet yine anlayışlı davranmaktadır. Ancak işlerinizi uzun vadede yoluna koyduktan sonra bu parayı hızlı şekilde devlete geri ödeyeceğinizden eminiz.

Makine ve teçhizat kredi faiz desteği almak için en az ne kadar bütçe sahibi olunmalıdır?

Devlet bu konuda da üreticilerin yanındadır. Yeni kurulan KOBİ kapsamlı firmaların gelişmek için belli bir süreye ihtiyaçları vardır. Bu süreyi bekleyen devlet firmaların makine almak için 100 bin TL civarında bir bütçeye sahip olmaları neticesinde gerekli krediyi çıkartmaktadır. Bunu makine ve teçhizat kredi faiz desteği kapsamında yapan KOSGEB sayesinde KOBİ’ler üretim için gerekli şeyleri yurt dışından temin etmektedir. Bundan ayrı olarak yurt içinden makine siparişi veren KOBİ’lere ise daha fazla kredinin açıldığını söyleyebiliriz. Alınan krediler ile ilgili merak ettiklerinizi KOSGEB’e yapacağınız başvuruda sorabilirsiniz. Bunun yanında KOSGEB’in yeni projeler konusunda da kişilere destek olduğunu bilmelisiniz.

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir