KOBİ Gelişim Destek Programı

KOBİ Gelişim Destek Programı

Son 3 yıldır devlet KOBİ statüsünde hizmet veren firmalar için çeşitli kredi seçenekleri meydana getirmiştir. Bu seçeneklerden biri olarak KOBİ Gelişim Destek Programı‘nı söyleyebiliriz. Bu program sayesinde yapacakları yatırımlar için destek alan KOBİ’lerin yüzünün güldüğünü bilmelisiniz. Ekonominin gelişmesi ve devrim yapması için KOBİ’lerin son derece önemli olduğunun farkında olan devlet bu konuda gerekli adımları atmış vaziyettedir.

KOBİ gelişim destek programı içeriği nedir?

Yeni bir alanda yatırım yapmak isteyen kişiler için verilen destektir. Bu konuda devlet KOBİ’ler için hiçbir masraftan kaçınmamaktadır. Proje üreten ve kendisine sunan KOBİ girişimcileri için hibe vermektedir. Ancak bu hibenin Bakanlık tarafından onaylanması gerekmektedir. Onaylandıktan sonra ise geri ödemesiz olarak 300 bin, geri ödemeli olaraksa 700 bin TL tutarında bir para verilmektedir. Bu sayede KOBİ’lerin kurdukları iş anlamında sorun yaşamamaları amaçlanmaktadır. Geri ödemeli olarak verilen paraysa taksitler halinde geri alınmaktadır. 5, 10 ve hatta 20 yıllık vadelerle aldığınız parayı devlete geri ödeyebilmektesiniz. Geri ödemesiz şekilde size verilen para ise devletin hibe kapsamına girdiğinden bu parayı ödemenize gerek yoktur.

Programın makine ve teçhizat destek alımları nasıldır?

KOBİ gelişim destek programı çerçevesinde devlet üreticilere her anlamda destek olmaktadır. Bunlardan biri olarak ise makine ve teçhizat alımını sayabiliriz. Bu alanda satın alım yapacak olan KOBİ’ler bazı durumlarda sıkıntı yaşayabilmektedir. Makinelerin dışardan gelmesi ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara işletmeleri makine maliyetleri hususunda zora sokabilmektedir. Üretimin aksamaması adına ise devlet KOBİ’lerin makine ve teçhizat alımında belli bir oranda destek olmayı kabul etmiştir. 2019 senesinde bu destekleme oranlarının ise %70 seviyelerine çıkacağını unutmamalısınız.

Zaten KOBİ gelişim destek programının amacı üreticilere her konuda maddi destek olmaktır. Ancak sistemin suiistimal edilmemesi ve bu alanda hizmet veren herkesin bundan düzgün şekilde yararlanabilmesi adına devlet gerekli kontrolleri ve denetimleri düzenli aralıklarla gerçekleştirmektedir. Bu da sistemin oldukça katı ve aktif şekilde çalıştığını göstermektedir. Daha fazla bilgi için Bakanlığın ilgili sayfalarını inceleyebilirsiniz. Projenizi ve ihtiyacınız olan parayı belirterek başvurunuzu yapabilirsiniz.

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir