İleri Girişimci Olmak ve Devlet Destekleri

İleri Girişimci Olmak ve Devlet Destekleri

Yeni bir fikir, proje vs. üretip bunu hayata geçirmek isteyen girişimci dediğimiz kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Bu kişilerin belki de en büyük problemi bu fikirlerini uygulamaya geçirmek için gerekli olan sermayeye sahip olmamalarıdır. Ancak bu konuda devlet olaya müdahale etmekte ve parlak fikirleri olan girişimcilere gerekli desteği sağlamaktadır. Ama bu destekten yararlanabilmek için bazı koşulları sağlamak gerekmektedir. Aksi takdirde fikriniz sadece hayalde kalabilir. Devletten aldığınız destekler sonucunda işinizi daha da büyütürseniz ileri girişimci sıfatını kazanabileceğinizi bilmelisiniz. Bu sayede ilerleyen zamanlarda yapacağınız projeler için başka kurumlardan kaynak bulabilme ihtimaliniz artacaktır. Bundan ayrı olarak kuracağınız iş ortaklıklarıyla da sektörde adından söz ettiren kişilerden biri haline gelebilirsiniz.

Devlet desteği alma koşulları

Devlet desteklerinden yararlanabilmek için öncelikli olarak bir projenizin olması gerekmektedir. Bu projenin bir şeyleri değiştirmesi ya da yeni bir şey üretmesi şarttır. Daha önce yapılmış olan veya başka projelerden çalıntı denecek şekilde kopyalanan projelere kredi çıkmamaktadır. Ayrıca hazırladığınız projenin her aşamasını Bakanlık ile paylaşarak onları da fikrinize ikna etmeniz lazım gelmektedir. Ekonomimizin istihdam sorununu giderecek bir proje sahibi olmanız hibe desteği alma ihtimalinizi üst seviyelere taşıyacaktır. Bunun yanında yatırım yapılmayan alanlara yatırım yapma isteğinde bulunursanız ve üstelik buradaki yüksek işsizlik oranlarını azaltıcı faaliyetleriniz olursa hibeyi kesinlikle alabileceğinizi bilmelisiniz. Bu bağlamda devlet girişimciler için elinden geleni yapmaktadır.

Devlet desteği ne kadardır ve geri ödemesi var mıdır?

Devlet ileri girişimci aşamasına geçmeden önce herkesi belli kriterlere göre değerlendirmeye almaktadır. Yapılan proje testi ve fizibilite çalışmalarının ardından ilgili kişilerin bu hibe desteğini alıp alamayacağına karar vermektedir. Sıkı şekilde hazırlanmış ve bir şeyleri değiştirmeye vaat eden projelere devlet 360 bin TL’ye varan kredi seçeneği açmaktadır. Bu sayede kişilerin yatırımlarında kullanmak üzere harika bir sermayesi olmuş olmaktadır. Devlet işinde kar eden ve ekonomiye katkıda bulunan bu girişimcilere verdiği paranın belli bir miktarını geri istemektedir. Bunun için ise yapılan yatırımların kar edebilmesi için gerekli danışmanlık hizmetlerini de sağlamaktadır.

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir