Girişimcilikte Yeni Dönem Başlıyor

Girişimcilikte Yeni Dönem Başlıyor

Teknoloji alanında atılım yapmak isteyen kişilerin, kurumların desteklenebilmesi adına çeşitli hibe kredileri verilmektedir. Bu konuyla alakalı olarak açıklama yapan KOSGEB Başkanı’nın açıklamalarından anladığımız kadarıyla yeni yılla birlikte ilgili alanda desteklemelerin sayısının artacağını söyleyebiliriz. 2010 yılından beri verilen desteklemelerin yeni yılla birlikte girişimcilik alanında kapsamının genişleyeceğini bilmek gerekir.

2019 yılında girişimcileri neler bekliyor?

1 Ocak 2019 tarihinden sonra geçerli olmak üzere teknoloji alanda yatırım yapmak isteyenlerin Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na alınacağını söylemeliyiz. Bu sayede önceki programa nazaran daha fazla para ve hibe desteği sağlanacaktır. Normalde 50 bin TL hibe ve 100 bin TL geri ödemeleri kredi alan kişilerin yeni yılla birlikte daha fazla kredi payı alacağını söyleyebiliriz. 2019 yılında teknoloji konusunda yeni bir iş kuracak olan kişilere 360 bin TL’ye kadar girişimcilik desteği verilecektir. Ayrıca yeni bir iş kolu oluşturmamasına rağmen yatırım yapmak isteyen kişilere de devlet 60 bin TL’ye kadar destek olacaktır. Bu sayede bu kişilerin üretmesi ve ekonomiye faydalı olması beklenmektedir.

2019 yılında programların destek oranları ve ileri girişimcilik

2019 senesi Türkiye ekonomisinde yeni bir çağ olarak düşünülmektedir. Bu nedenle de alanında hizmet verecek olan herkesten katkı beklenmektedir. Sistemin bir parçası olmak isteyen kişiler içinse devlet hibe oranlarını artıracaktır. Yeni yıl içerisinde bu destekleme oranının %75’e kadar çıkacağını belirtebiliriz. Bu sayede ekonomimiz gelişecektir. İleri girişimcilik alanında hizmet vermek isteyen kişilere ise ilk olarak bu alanda ücretsiz olarak Bakanlık tarafından eğitim verilecektir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan ve nitelikli projesi olan gerçek kişilere 5 bin TL değerinde firma kurma desteği verilecektir. Bu değer sermaye şirketi olarak hizmet vermek isteyen kişiler içinse 10 bin TL tutarında olacaktır. Krediler KOSGEB aracılığıyla verilecektir. Ayrıca krediyi amacı dışında kullananlara yeni yılın gelmesiyle birlikte ciddi cezalar kapıdadır. KOSGEB’ten aldığı krediyi 1 yıl içerisinde kullanmayan kişilerin bu 1 yılın sonunda bir ay içerisinde aldıkları krediyi faizsiz olarak geri ödeyebileceklerdir. Bu süre geçtikten sonra ise verilen para faiziyle geri alınacaktır.

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir