Geri Ödemesiz Destek

Geri Ödemesiz Destek

Yeni bir iş kurma düşüncesi olan kişiler genellikle maddiyat aşamasında tıkanmaktadır. Bankaların kredi tuzağına düşmek istemediklerinden yeni iş fikirlerinin para yüzünden çöpe gittiğine inanmaktadırlar. Ancak durum böyle değildir. Devlet, ekonomiye katkıda bulunmak için iş kurmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz destek imkanları sunmaktadır. Bu sayede kişilerin para gibi bir problemi kalmamaktadır. Bu desteklerden herkes yararlanabilmektedir. Yani yatırım yapmak istediğiniz sektörün bir önemi yoktur. İsterseniz tarım isterseniz de sanayi alanında yatırım yapabilirsiniz. Lakin hayata geçirmek istediğiniz projenin sağlam temellerinin olması ve uygulanabilir olması hibe desteği almanız bakımından elzemdir.

Geri ödemesiz desteğin hibe rakamları

Bu şekilde destek almak isteyenlere devlet 750 bin TL’ye kadar yardımcı olmaktadır. Girişimciler için böylesine geri ödemesi olmayan bir parayı almak mucizevi bir şeydir. Üstelik bu para devlet eliyle verilmektedir. Tamamen güvence altında olduğunuzu da bilmeniz gerekmektedir. Bundan ayrı olarak bu geri ödemesiz destekler hem girişimcilere hem çiftçilere ödenmektedir. Ancak çiftçilere verilen hibe desteğinin rakam olarak biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. Çiftçilerin yapacakları minimum 30 bin lira değerindeki yatırımlara devlet en az %30’luk bir hibe desteği vermektedir. Bu oran 50 bin liralık bir yatırımda %50’ye ve 70 bin liralık bir yatırımda ise %70’e çıkmaktadır. Bu da devletin her daim çiftçilerinin yanında olduğunu net bir biçimde göstermektedir.

Yeni iş yeri açacaklara 360 bin TL’ye varan kredi imkanı

Yeni bir hayali olan ve bunun için de sermayeye ihtiyaç duyan kimselere devlet 360 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlamaktadır. Bu paranın tamamı kademeli olarak girişimcilere verilmektedir. Verilen her kademe paranın ardından belli bir süre geçmesiyle Bakanlık yetkilileri bu paranın amacı doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığına bakmaktadır. Buna göre ilgili yatırım için verilecek paranın artırılıp artırılmayacağına karar vermektedir. İşini sağlamlaştıran kişiler genellikle bu kademe testlerini başarıyla tamamlamaktadır. Devlet bu anlamda yatırımcıların ufak tefek zararlarını göz ardı etmekte ve yatırımın baltalanmaması adına verdiği desteği kesmemektedir. Bu sayede uzun vadede yapılan yatırımlardan yüksek verim alınmaktadır.

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir