Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği

Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği

Engelli ve eski hükümlü vatandaşların topluma kazandırılabilmesi için iyi bir işte çalışmaları gerekmektedir. Bu sayede normal hayata entegre olabilmeleri sağlanmaktadır. Bunun yanında bu tarz kişilere iş kurabilmeleri adına hibe desteği de sağlanmaktadır. Bunun için devlet kolları sıvamıştır. Birçok yerde hayata geçirilen bu projenin temellerinin Siirt’te atıldığının bilinmesi gerekmektedir.

Siirt’te verilen desteğin koşulları ve seçenekleri

Bu bağlamda ilk olarak hibe desteği seçeneğinin Siirt İŞKUR tarafından verildiğini söyleyebiliriz. İlde yaşayan engellilerin veya eski hükümlülerin iş kurabilmesi ve para kazanabilmesi adına devlet bazı desteklemelerde İŞKUR aracılığıyla bulunmuştur. Bu sayede durumlarını düzelten bu kişiler ekonomiye de destek olmuşlardır. Hibeden yararlanmak isteyen engellilerin hastaneden engelli olduklarını gösteren bir rapor almaları mecburidir. Bu raporda engel oranlarının %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu şekilde engelini kanıtlayan ve İŞKUR’a gelip iş kurmak istediğini beyan eden engellilere 50 bin TL’ye varan geri ödemesiz hibe desteği yapılmaktadır. Bu sayede engelliler de sektörde adından söz ettirecek bir pozisyona gelebilmektedir. Bunun yanında devlet eski hükümlüleri de unutmamaktadır. Geçmişte yaptıkları kötü şeylerde dolayı hapse girip cezasını çeken kimseler için devlet gerekli adımları atmaktadır. Bu kişilerin topluma oldukça zor şekilde adapte olduklarını bilen devlet bu kişilerin iş kurmasına vesile olmaktadır. Eski hükümlülere ise bu verilen paranın 70 bin TL’ye kadar çıkabildiğini bilmek gerekir.

Hibe desteğinden yararlananların sayısı ve Siirt’te yapılanlar

2018 senesi içerisinde Siirt’te verilen hibe desteği sayesinde kahvaltı salonu, kadın kuaförü, soğuk hava deposu ve büyükbaş hayvancılık projesi İŞKUR tarafından onaylanmıştır. 2019 yılında bu projenin daha geniş kapsamlı bir şekilde ülkenin dört bir yanında uygulanması hedeflenmektedir. Bu projenin tüm ülkeye yayılmasını sağlayan ise Siirt ilinde başarıya ulaşmasından kaynaklanmaktadır. Bunun neticesinde hibe desteği alan eski hükümlülerin ve engellilerin kendi işinin patronu haline geldiklerini belirtebiliriz. Bu imkan sayesinde bütün taraflar kara geçmektedir. Kişisel durumları nedeniyle sorun yaşayan kişiler kendi işlerini kurarak daha iyi hissetmektedir. Ayrıca devlet de kişileri ekonomiye katarak sorunları aşmaktadır.

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir