Çiftçilere 2019 Yılı Tarımsal Destekleri Açıklandı

Çiftçilere 2019 Yılı Tarımsal Destekleri Açıklandı

Türkiye ekonomisinin her anlamda kalkınabilmesi adına devlet üreticilere destek olmaktadır. Bu bağlamda üreticilere en çok tarımsal destek seçeneğinin sunulduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bunun için ise her geçen gün yapılan teşviklerin oranında artış meydana gelmektedir. Bu en çok üreticinin yüzünü güldürmektedir. Ayrıca sıkı şekilde yapılan mali kontroller de üretimin sorunsuz ve verimli şekilde tamamlanabilmesi adına önem arz etmektedir. 2019 yılında da bu teşviklerin oranlarının daha da artacağını söyleyebiliriz. Bu sayede tarım ülkesi olduğumuzu tüm dünyaya göstermiş olacağız.

2019 Yılı Tarımsal Destek ve Diğer Destekleme Oranları

Yeni yılla birlikte Bakan birçok tarım ürününde destekleme alımları yapacağını beyan etmiştir. Ayrıca üretim yapma konusunda maliyetlerden şikayetçi olan çiftçilere de mazot, saman gibi alanlarda yardımcı olunacağını belirtmiştir. Geçen sene yaklaşık olarak 14 Milyar TL civarında yapılan tarımsal desteklerin yeni yılla birlikte seviyesinin 17 Milyar TL’ye dayanacağı bilinmektedir. Meclisteki bütçe görüşmeleri sonucunda alınan bu kararla tarımsal üretiminin daha da artacağı aşikardır.

Tarımsal Destekler Hangi Alanlarda Verilmektedir?

Bu konu ile alakalı olarak devlet tarımsal üretimde bulunmak isteyen herkese yardımcı olmaktadır. Bunun için öncelikli olarak hibe desteğinden yararlanmak istediğinize dair başvurunuzu Bakanlığa yapmaktasınız. Gerekli incelemelerin ardından sizin bu hibeyi alıp alamayacağınıza karar verilmektedir. Özellikle marjinal getirisi fazla olan ürünlerin üretiminde desteğe ihtiyaç duyan çiftçilerin şansının daha fazla olduğunu bilmek gerekir. Yine de devler bitkisel üretime, hububat üretimine ve diğer tarım ürünlerinin üretilmesine yönelik çalışan çiftçiler için elinden geleni yapmaktadır.

Nitekim bu tarımsal destekler sayesinde bitkisel üretim geçen yıl %22’lik bir artış göstermiştir. Ayrıca süt üretiminde %146 ve kırmızı et üretiminde ise %200’lük bir artış yaşanmıştır. Bu da desteklerin olumlu netice verdiğini ispat etmektedir. Fındık, kayısı gibi alanlarda da sadece ülkemizin değil dünyanın ihtiyacını karşıladığımızı da hatırlatmakta yarar görmekteyiz. Bu anlamda üretim yapan kişileriyse devlet el üstünde tutmaktadır. Bu sayede sektörün ve ülkenin kalkınacağının altı çizilmektedir. 2019 senesiyle birlikte daha farklı alanlarda yatırımların yapılmaya devam edilecektir.

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir